  • Mfr # PKM305-16PHP-01
  • Zoro # G5605183
Key Features
Pan Head
Phillips Drive
Fastener Length
16 mm
Drive Size
#0
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PKM305-16PHP-01
Fastener Length
16 mm
Drive Size
#0
Head Dia.
5.5 mm
Head Height
2.1 mm
Head Width
5.5 mm
Overall Length
17.5 mm
Maximum Head Height
2.1 mm
Recommended Hole Size
3 mm
Maximum Head Width
5.5 mm
Drive
Phillips
Tensile Strength
26,800 psi
Thread Pitch
0.5 mm
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 16 mm, Head Width 5.5 mm, Head Height 2.1 mm, Drive Size #0, Tensile Strength 26,800 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 5.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.1 mm