  • Mfr # M24640.030.0016
  • Zoro # G3281293
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 85A, DIN EN ISO 1580
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M24640.030.0016
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
16 mm
Head Dia.
6 mm
Head Height
1.8 mm
Screw Size
M3
Head Width
5.6 mm
Maximum Head Height
1.8 mm
Maximum Head Width
5.6 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 85A, DIN EN ISO 1580
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
B71 to B99
Pack Size
Small
Dimensional Standards
DIN 85, DIN EN ISO 1580
Thread Fit
6g
Thread Pitch
0.5 mm
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
Class 4.8
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 16 mm, Head Width 5.6 mm, Head Height 1.8 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 85, DIN EN ISO 1580, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5.6 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.8 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100