  • Mfr # M24691.030.0020
  • Zoro # G9901267
Key Features
Oval Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#1
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M24691.030.0020
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
20 mm
Drive Size
#1
Head Height
2.35 mm
Head Dia.
5.6 mm
Head Width
5.5 mm
Screw Size
M3
Maximum Head Width
5.5 mm
Maximum Head Height
2.35 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Oval
Drive
Phillips
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 966, DIN EN ISO 7047
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Rockwell Hardness
B71 to B95
Dimensional Standards
DIN 966H, DIN EN ISO 7047
Thread Pitch
0.5 mm
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
Class 4.8
Thread Fit
6g
Pack Size
Small
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Oval, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 20 mm, Head Width 5.5 mm, Head Height 2.35 mm, Drive Size #1, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 966H, DIN EN ISO 7047, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.35 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100