  • Mfr # PKM305-20PHP-01
  • Zoro # G5593572
Key Features
Pan Head
Phillips Drive
Fastener Length
20 mm
Drive Size
#0
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PKM305-20PHP-01
Fastener Length
20 mm
Drive Size
#0
Head Height
2.1 mm
Head Dia.
5.5 mm
Head Width
5.5 mm
Overall Length
21.5 mm
Maximum Head Height
2.1 mm
Maximum Head Width
5.5 mm
Recommended Hole Size
3 mm
Drive
Phillips
Tensile Strength
26,800 psi
Thread Pitch
0.5 mm
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 20 mm, Head Width 5.5 mm, Head Height 2.1 mm, Drive Size #0, Tensile Strength 26,800 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 5.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.1 mm