  • Mfr # M51110.030.0030
  • Zoro # G2811770
Tensile Strength
72,518 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51110.030.0030
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
30 mm
Head Dia.
5.6 mm
Head Height
1.65 mm
Head Width
5.5 mm
Screw Size
M3
Maximum Head Width
5.5 mm
Maximum Head Height
1.65 mm
Tensile Strength
72,518 psi
Thread Pitch
0.5 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 30 mm, Head Width 5.5 mm, Head Height 1.65 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,518 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.65 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse