  • Mfr # M51120.030.0035
  • Zoro # G0824914
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51120.030.0035
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
35 mm
Head Height
2 mm
Head Dia.
5.5 mm
Head Width
5.5 mm
Screw Size
M3
Maximum Head Width
5.5 mm
Maximum Head Height
2 mm
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
Thread Pitch
0.5 mm
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 35 mm, Head Width 5.5 mm, Head Height 2 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse