  • Mfr # M07000.300.0120
  • Zoro # G5346205
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
22 mm
Tensile Strength
176,000 psi
Standards
DIN 912
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M07000.300.0120
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M30-3.50
Screw Length
120 mm
Drive Size
22 mm
Head Height
30 mm
Thread Length
100 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
100 mm
Minimum Thread Length
100 mm
Head Diameter
45 mm
Head Dia.
45 mm
Length
120 mm
Dia./Thread Size
M30-3.50
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
176,000 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C39 to C44
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
Class 12.9
Thread Pitch
3.5 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
Screw Head Type
Cylindrical
Basic Material
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Material Grade
Class 12.9
Fastener Industry Standards
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Fastener Finish
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 22 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M30-3.5, Minimum Thread Length 100 mm, Fastener Length 120 mm, Head Height 30 mm, Head Diameter 45 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable