  • Mfr # M51030.040.0020
  • Zoro # G3168636
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
20 mm
Drive Size
2-1/2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51030.040.0020
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
20 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
20 mm
Head Height
2.2 mm
Min. Thread Length
20 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Head Diameter
7.6 mm
Head Dia.
7.6 mm
Length
20 mm
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Metric Coarse
Rockwell Hardness
C39 to C44
Class
6g
Thread Style
Fully Threaded
18-8
Thread Fit
6G
Thread Pitch
0.7 mm
Screw Head Type
Button
Screw Style
Fastener Industry Standards
Min. Tensile Strength
101,500 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M4-0.7, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 20 mm, Head Height 2.2 mm, Head Diameter 7.6 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380, Flange Diameter Not Applicable