  • Mfr # M55060.040.0016
  • Zoro # G2861166
Key Features
Flat Head
Hex Drive
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
16 mm
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
2-1/2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M55060.040.0016
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
16 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Head Height
2.48 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
16 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head Diameter
8.96 mm
Minimum Thread Length
16 mm
Length
16 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
8.96 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Flat
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 7991
System of Measurement
Metric
Rockwell Hardness
C32 to C39
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Head Angle (Deg.)
90 Degrees
Thread Type
Coarse
Countersink Angle
90 Degrees
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
316
Thread Pitch
0.7 mm
Dimensional Standards
DIN 7991
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Basic Material
Stainless Steel
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Screw Head Type
Flat
Fastener Industry Standards
Fastener Finish
Material Grade
A4
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M4x0.70, Minimum Thread Length 16 mm, Fastener Length 16 mm, Head Height 2.48 mm, Head Diameter 8.96 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable