  • Mfr # FHS1XX0425-025P1
  • Zoro # G2207895
CAD Available
Key Features
Flat Head
Hex Drive
CAD Drawing
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
25 mm
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
2-1/2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FHS1XX0425-025P1
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
25 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
2.3 mm
Thread Length
25 mm
Min. Thread Length
25 mm
Head Diameter
8 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
8 mm
Length
25 mm
Details
CAD Available
Yes
Item
Socket Head Cap Screw
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Flat
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 7991
System of Measurement
Metric
Rockwell Hardness
C39 to C44
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Class
6g
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Fully Threaded
Head Angle (Deg.)
90 Degrees
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
DIN 7991
Material Grade/Class
316
Thread Pitch
0.7 mm
Countersink Angle
90 Degrees
Thread Fit
6G
Screw Head Type
Flat
Fastener Finish
Basic Material
Stainless Steel
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Min. Tensile Strength
101,500 psi
Fastener Industry Standards
Material Grade
A4
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M4x0.70, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 2.3 mm, Head Diameter 8 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable