  • Mfr # M51050.040.0018
  • Zoro # G5346564
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
18 mm
Drive Size
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51050.040.0018
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
18 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
4 mm
Thread Length
18 mm
Min. Thread Length
18 mm
Minimum Thread Length
18 mm
Head Diameter
7 mm
Head Dia.
7 mm
Dia./Thread Size
Length
18 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
0.7 mm
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M4x0.70, Minimum Thread Length 18 mm, Fastener Length 18 mm, Head Height 4 mm, Head Diameter 7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable