  • Mfr # M07160.040.0040
  • Zoro # G2650840
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
40 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Drive Size
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M07160.040.0040
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
40 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
4 mm
Thread Length
25 mm
Min. Thread Length
25 mm
Head Diameter
7 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Length
40 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
7 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
116,000 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C22 to C34
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 912
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Material Grade/Class
Class 8.8
Maximum Temperature
302 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Thread Pitch
0.7 mm
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Screw Head Type
Cylindrical
Min. Tensile Strength
800 N/sq mm
Material Grade
Class 8.8
Fastener Finish
Fastener Industry Standards
Basic Material
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M4x0.70, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 40 mm, Head Height 4 mm, Head Diameter 7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable