  • Mfr # M51300.040.0010
  • Zoro # G9903805
Drive Size
#2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51300.040.0010
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
10 mm
Drive Size
#2
Head Height
2.7 mm
Head Dia.
7.5 mm
Head Width
8.4 mm
Screw Size
M4
Overall Length
10 mm
Maximum Head Width
8.4 mm
Maximum Head Height
2.7 mm
Thread Pitch
0.7 mm
Thread Style
Fully Threaded
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 10 mm, Head Width 8.4 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size #2, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8.4 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100