  • Mfr # M24640.040.0010
  • Zoro # G2888137
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 85A, DIN EN ISO 1580
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M24640.040.0010
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
10 mm
Head Height
2.4 mm
Head Dia.
8 mm
Screw Size
M4
Head Width
8 mm
Maximum Head Height
2.4 mm
Maximum Head Width
8 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 85A, DIN EN ISO 1580
Thread Pitch
0.7 mm
DIN 85, DIN EN ISO 1580
Thread Style
Fully Threaded
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 10 mm, Head Width 8 mm, Head Height 2.4 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 85, DIN EN ISO 1580, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.4 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100