  • Mfr # M55300.040.0020
  • Zoro # G1190061
Key Features
Flat Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Fastener Length
20 mm
Drive Size
#2
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M55300.040.0020
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
20 mm
Drive Size
#2
Head Dia.
7.5 mm
Head Height
2.7 mm
Head Width
8.4 mm
Screw Size
M4
Maximum Head Height
2.7 mm
Maximum Head Width
8.4 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Flat
Drive
Phillips
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 965A, DIN EN ISO 7046
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Dimensional Standards
DIN 965H, DIN EN ISO 7046
Thread Type
Coarse
Thread Fit
6g
Thread Pitch
0.7 mm
Pack Size
Small
Type
Machine Screw
Material Grade/Class
316
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 20 mm, Head Width 8.4 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8.4 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 50