  • Mfr # M24540.040.0025
  • Zoro # G0254816
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M24540.040.0025
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
25 mm
Head Dia.
7.5 mm
Head Height
2.7 mm
Head Width
8 mm
Screw Size
M4
Maximum Head Width
8 mm
Maximum Head Height
2.7 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
Thread Pitch
0.7 mm
Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 25 mm, Head Width 8 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100