  • Mfr # LHS4X04025-025P1
  • Zoro # G3225257
Key Features
Low Profile Head
Hex Drive
Thread Size
M4-0.70
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
2-1/2 mm
Tensile Strength
176,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LHS4X04025-025P1
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
25 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Head Height
2.8 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
14 mm
Min. Thread Length
14 mm
Minimum Thread Length
14 mm
Head Diameter
7 mm
Dia./Thread Size
Length
25 mm
Head Dia.
7 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Low Profile
Drive Type
Hex
Tensile Strength
176,900 psi
Standards
DIN 7984
System of Measurement
Metric
Rockwell Hardness
C39 to C44
Class
6g
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Partially Threaded
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
0.7 mm
Material Grade/Class
18-8
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
DIN 7984
Thread Fit
6G
Fastener Industry Standards
Fastener Finish
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Min. Tensile Strength
176,900 psi
Material Grade
A2
Basic Material
Stainless Steel
Screw Head Type
Low
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M4x0.70, Minimum Thread Length 14 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 2.8 mm, Head Diameter 7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 7984, Flange Diameter Not Applicable