  • Mfr # M51300.040.0030
  • Zoro # G9904128
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51300.040.0030
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
30 mm
Head Height
2.7 mm
Head Dia.
7.5 mm
Screw Size
M4
Head Width
8.4 mm
Overall Length
30 mm
Maximum Head Width
8.4 mm
Maximum Head Height
2.7 mm
Thread Pitch
0.7 mm
Small
Thread Style
Fully Threaded
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 30 mm, Head Width 8.4 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size #2, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8.4 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100