  • Mfr # M07000.040.0030
  • Zoro # G1690001
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M4-0.70
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
3 mm
Tensile Strength
176,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M07000.040.0030
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
30 mm
Drive Size
3 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
20 mm
Head Height
4 mm
Min. Thread Length
20 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Head Diameter
7 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
7 mm
Length
30 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
176,000 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Direction
Right Hand
Class
12.9
Thread Style
Partially Threaded
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 912
Maximum Temperature
302 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Thread Pitch
0.7 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Material Grade/Class
Class 12.9
Fastener Finish
Fastener Industry Standards
Material Grade
Class 12.9
Screw Head Type
Cylindrical
Basic Material
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M4-0.7, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 30 mm, Head Height 4 mm, Head Diameter 7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable