  • Mfr # M51110.040.0035
  • Zoro # G2811737
Tensile Strength
72,518 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51110.040.0035
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
35 mm
Head Dia.
7.5 mm
Head Height
2.2 mm
Screw Size
M4
Maximum Head Height
2.2 mm
Head Width
8 mm
Maximum Head Width
8 mm
Tensile Strength
72,518 psi
Thread Pitch
0.7 mm
6g
Thread Direction
Right Hand
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 35 mm, Head Width 8 mm, Head Height 2.2 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,518 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.2 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric