  • Mfr # M51340.040.0045
  • Zoro # G3461991
Key Features
Cheese Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Fastener Length
45 mm
Drive Size
2 mm
Material
18-8 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51340.040.0045
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
45 mm
Drive Size
2 mm
Head Height
3.1 mm
Head Dia.
8 mm
Maximum Head Height
3.1 mm
Maximum Head Width
8 mm
Head Width
8 mm
Screw Size
M4
Metric
Head Type
Cheese
Drive
Phillips
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
150,000 psi
Standards
DIN 7985H, DIN EN ISO 7045
Item
Machine Screw
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Pitch
0.7 mm
Thread Style
Fully Threaded
Dimensional Standards
DIN 7985H, DIN EN ISO 7045
Pack Size
Small
Thread Type
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
58 Degrees F
Thread Direction
Right Hand
Material Grade/Class
18-8
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 45 mm, Head Width 8 mm, Head Height 3.1 mm, Drive Size 2 mm, Tensile Strength 150,000 psi, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.1 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric