  • Mfr # M51120.040.0060
  • Zoro # G0685273
Key Features
Cheese Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51120.040.0060
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
60 mm
Head Height
2.6 mm
Head Dia.
7.0 mm
Maximum Head Height
2.6 mm
Screw Size
M4
Maximum Head Width
7 mm
Head Width
7 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Cheese
Drive
Slotted
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
Item
Machine Screw
Thread Fit
6g
Dimensional Standards
DIN 84, DIN EN ISO 1207
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
0.7 mm
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small
Type
Machine Screw
Material Grade/Class
18-8
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 60 mm, Head Width 7 mm, Head Height 2.6 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 7 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.6 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric