  • Mfr # ZF0M4X10SS
  • Zoro # G610395968
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
System of Measurement
Metric
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
90,000 psi
Standards
ASTM A582
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZF0M4X10SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
10 mm
Head Height
2.15 mm
Washer Thickness
2 45/64 in
Maximum Head Height
2.15 mm
Head Diameter
6.4 mm
Flange Thickness
2.7 mm
Flange Diameter
16.5 mm
Maximum Head Width
6.4 mm
Washer Outside Diameter
16.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Socket
Drive
Hex
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
90,000 psi
Standards
ASTM A582
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
B83
Thread Style
Fully Threaded
Dimensional Standards
RoHS Compliant
Drive Type
Socket
Type
Machine Screw
Manufacturer Location
Made in US
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Corrosion-Resistant, Dye-Resistant, Food-Resistant, Nitric Acid-Resistant
Pack Size
Small
Thread Fit
2A
Minimum Yield Strength
35,000 psi
Material Grade/Class
18-8
Material Quality Standards
Thread Pitch
0.7 mm
Description
Machine Screw, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Internal Hex, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 10 mm, Head Height 2.15 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 90,000 psi, Dimensional Standards RoHS Compliant, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter 16.5 mm, Washer Thickness 2 45/64 in, Maximum Head Width 6.4 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.15 mm, Minimum Head Height Not Applicable