  • Mfr # M51030.050.0016
  • Zoro # G7596709
CAD Available
Hex Drive
CAD Drawing
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
16 mm
Drive Size
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51030.050.0016
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
16 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
2.75 mm
Thread Length
16 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head Diameter
9.5 mm
Maximum Head Height
2.75 mm
Minimum Thread Length
16 mm
Minimum Head Height
2.5 mm
Head Dia.
9.5 mm
Dia./Thread Size
Length
16 mm
Details
CAD Available
Yes
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Fully Threaded
Right Hand
Color
Silver
Rockwell Hardness
C39 to C44
Proof Load
74,000 psi
Thread Type
Coarse
Non-Marring Tip
No
Material Grade/Class
18-8
Includes Washer
No
Pack Size
Small Pack
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Material Quality Standards
ASTM A307A
Head Texture
Smooth
Seal Material
None
Manufacturer Location
Globally Sourced
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Thread Pitch
0.8 mm
Sealing Gasket
Thread Fit
6G
Maximum Temperature
550 Degrees F
Fastener Industry Standards
Screw Style
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M5x0.80, Minimum Thread Length 16 mm, Fastener Length 16 mm, Head Height 2.75 mm, Head Diameter 9.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380, Flange Diameter Not Applicable