  • Mfr # ZHF602M5X20-BX
  • Zoro # G510396799
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
20 mm
Finish
Black Oxide
Drive Size
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZHF602M5X20-BX
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
20 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
1.9 mm
Fastener Length
20 mm
Head Diameter
10 mm
Maximum Head Height
1.9 mm
Finish
Black Oxide
Tensile Strength
75,000 psi
Minimum Yield Strength
30,000 psi
Thread Pitch
0.8 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Black Oxide, Thread Size M5x0.80, Minimum Thread Length Not Applicable, Fastener Length 20 mm, Head Height 1.9 mm, Head Diameter 10 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 100 Degrees , Manufacturer Location Made in US, Material Quality Standards ASTM A276