  • Mfr # M51060.050.0020
  • Zoro # G9484876
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
20 mm
Drive Size
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51060.050.0020
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
20 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
3.2 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
20 mm
Min. Thread Length
20 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Head Diameter
11.2 mm
Maximum Head Height
3.1 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
11.2 mm
Length
20 mm
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 7991
90 Degrees
Rockwell Hardness
C32 to C39
Coarse
Proof Load
74,000 psi
Color
Silver
Head Texture
Smooth
Includes Washer
No
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Maximum Temperature
550 Degrees F
Material Grade/Class
18-8
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Manufacturer Location
Globally Sourced
Pack Size
Small Pack
Sealing Gasket
No
Thread Fit
6G
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Countersink Angle
90 Degrees
Non-Marring Tip
Dimensional Standards
DIN 7991
Seal Material
None
Thread Pitch
0.8 mm
Material Quality Standards
ASTM A307A
A2
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M5x0.80, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 20 mm, Head Height 3.2 mm, Head Diameter 11.2 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable