  • Mfr # M55060.050.0030
  • Zoro # G2861139
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
30 mm
Drive Size
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55060.050.0030
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
30 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
3.2 mm
Thread Length
30 mm
Min. Thread Length
30 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Head Diameter
11.2 mm
Length
30 mm
Head Dia.
11.2 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Pitch
0.8 mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M5x0.80, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 30 mm, Head Height 3.2 mm, Head Diameter 11.2 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable