  • Mfr # M51050.050.0100
  • Zoro # G2643971
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
100 mm
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51050.050.0100
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
100 mm
Drive Size
4 mm
Head Height
5 mm
Thread Length
25 mm
Min. Thread Length
25 mm
Head Diameter
8.5 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Dia./Thread Size
Length
100 mm
Head Dia.
8.5 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Type
Coarse
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Pitch
0.8 mm
Dimensional Standards
DIN 912
Maximum Temperature
302 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
18-8
Screw Head Type
Cylindrical
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Basic Material
Stainless Steel
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Material Grade
A2
Fastener Finish
Fastener Industry Standards
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M5x0.80, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 100 mm, Head Height 5 mm, Head Diameter 8.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable