  • Mfr # ZUL602M5X30
  • Zoro # G810397588
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
30 mm
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZUL602M5X30
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
30 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
1.7 mm
Head Diameter
8.5 mm
Fastener Length
30 mm
Maximum Head Height
1.7 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
75,000 psi
System of Measurement
Metric
Rockwell Hardness
B83
Thread Type
Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Resistance Properties
Acid Resistant, Corrosion Resistant, Salt Water Resistant
Thread Pitch
0.8 mm
Manufacturer Location
Made in US
Pack Size
Small Pack
Material Quality Standards
ASTM A276
Material Grade/Class
316
Thread Fit
6g
Minimum Yield Strength
30,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Ultra-Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M5x0.80, Minimum Thread Length Not Applicable, Fastener Length 30 mm, Head Height 1.7 mm, Head Diameter 8.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Manufacturer Location Made in US