  • Mfr # M55050.050.0070
  • Zoro # G0408969
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
70 mm
Drive Size
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55050.050.0070
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
70 mm
Drive Size
4 mm
Head Height
5 mm
Thread Length
25 mm
Min. Thread Length
25 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Head Diameter
8.5 mm
Dia./Thread Size
Length
70 mm
Head Dia.
8.5 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Partially Threaded
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Pitch
0.8 mm
Pack Size
Small Pack
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M5x0.80, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 70 mm, Head Height 5 mm, Head Diameter 8.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable