  • Mfr # M24670.050.0010
  • Zoro # G0463321
Drive Size
#2
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M24670.050.0010
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
10 mm
Drive Size
#2
Head Dia.
9.2 mm
Head Height
2.7 mm
Head Width
9.3 mm
Screw Size
M5
Maximum Head Height
2.7 mm
Maximum Head Width
9.3 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 965A, DIN EN ISO 7046
Thread Pitch
0.8 mm
Pack Size
Small
Thread Style
Fully Threaded
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 10 mm, Head Width 9.3 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 9.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100