  • Mfr # M51320.050.0010
  • Zoro # G1954041
Drive Size
#2
Tensile Strength
72,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51320.050.0010
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
10 mm
Drive Size
#2
Head Dia.
9.2 mm
Head Height
2.5 mm
Maximum Head Width
9.3 mm
Screw Size
M5
Head Width
9.3 mm
Maximum Head Height
2.5 mm
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 966A, DIN EN ISO 7047
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Thread Pitch
0.8 mm
Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Pack Size
Small
Thread Direction
Right Hand
Description
Machine Screw, Head Type Oval, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 10 mm, Head Width 9.3 mm, Head Height 2.5 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 966H, DIN EN ISO 7047, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 9.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.5 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric