  • Mfr # M55300.050.0016
  • Zoro # G9094845
Key Features
Flat Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#2
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55300.050.0016
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
16 mm
Drive Size
#2
Head Dia.
9.2 mm
Head Height
2.7 mm
Head Width
9.3 mm
Screw Size
M5
Maximum Head Width
9.3 mm
Maximum Head Height
2.7 mm
Metric
Head Type
Flat
Drive
Phillips
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
Standards
DIN 965, DIN EN ISO 7046
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Dimensional Standards
DIN 965H, DIN EN ISO 7046
Thread Fit
6g
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small
Thread Pitch
0.8 mm
Thread Style
Fully Threaded
Type
Machine Screw
Material Grade/Class
316
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 16 mm, Head Width 9.3 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 101,526 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 9.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 25