  • Mfr # M51320.050.0025
  • Zoro # G9978123
Drive Size
#2
Tensile Strength
72,518 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51320.050.0025
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
25 mm
Drive Size
#2
Head Dia.
9.2 mm
Head Height
3.9 mm
Screw Size
M5
Head Width
9.3 mm
Maximum Head Height
3.9 mm
Maximum Head Width
9.3 mm
Tensile Strength
72,518 psi
Standards
DIN 966A, DIN EN ISO 7047
Thread Pitch
0.8 mm
Description
Machine Screw, Head Type Oval, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 25 mm, Head Width 9.3 mm, Head Height 3.9 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 72,518 psi, Dimensional Standards DIN 966H, DIN EN ISO 7047, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 9.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.9 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100