  • Mfr # M24520.050.0025
  • Zoro # G2055453
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M24520.050.0025
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
25 mm
Head Dia.
8.5 mm
Head Height
3.3 mm
Head Width
8.5 mm
Screw Size
M5
Maximum Head Width
8.5 mm
Maximum Head Height
3.3 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
B71 to B99
Thread Pitch
0.8 mm
Class 4.8
Thread Style
Fully Threaded
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 25 mm, Head Width 8.5 mm, Head Height 3.3 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse