  • Mfr # PKM508-25PHS-01
  • Zoro # G5620102
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
PEEK
Finish
Plain
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PKM508-25PHS-01
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
25 mm
Head Dia.
9.3 mm
Head Height
2.7 mm
Head Width
9.4 mm
Screw Size
M5
Overall Length
27.7 mm
Recommended Hole Size
5 mm
Maximum Head Height
2.7 mm
Maximum Head Width
9.4 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Material
PEEK
Finish
Plain
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
M103
Temp. Range (F)
-50 Degrees to 500 Degrees F
Thread Type
Coarse
For Use in Systems
Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Resistance Properties
Dimensional Standards
Includes Washer
Washer Not Included
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Maximum Temperature
500 Degrees F
Includes Nut
Nut Not Included
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
0.8 mm
Pack Size
Small
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 25 mm, Head Width 9.4 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 26,800 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 9.4 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm