  • Mfr # M24660.050.0030
  • Zoro # G3348913
Drive Size
#2
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M24660.050.0030
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
30 mm
Drive Size
#2
Head Dia.
10 mm
Head Height
3.95 mm
Head Width
10 mm
Screw Size
M5
Maximum Head Width
10 mm
Maximum Head Height
3.95 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 7985A, DIN EN ISO 7045
Thread Pitch
0.8 mm
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 30 mm, Head Width 10 mm, Head Height 3.95 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 10 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.95 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100