  • Mfr # M24520.050.0030
  • Zoro # G3326084
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M24520.050.0030
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
30 mm
Head Dia.
8.5 mm
Head Height
3.3 mm
Screw Size
M5
Head Width
8.5 mm
Maximum Head Height
3.3 mm
Maximum Head Width
8.5 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 84A, DIN EN ISO 1207
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
B71 to B99
Thread Pitch
0.8 mm
Thread Type
Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 30 mm, Head Width 8.5 mm, Head Height 3.3 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse