  • Mfr # M51300.050.0035
  • Zoro # G9904198
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51300.050.0035
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
35 mm
Head Height
2.5 mm
Head Dia.
9.2 mm
Screw Size
M5
Maximum Head Height
2.5 mm
Maximum Head Width
9.3 mm
Head Width
9.3 mm
Overall Length
35 mm
Dimensional Standards
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
0.8 mm
Thread Direction
Right Hand
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 35 mm, Head Width 9.3 mm, Head Height 2.5 mm, Drive Size #2, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 9.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.5 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Style Fully Threaded