  • Mfr # MPFJ050080-025P1
  • Zoro # G0514787
Key Features
Flat Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#2
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MPFJ050080-025P1
Country of Origin
Japan
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
8 mm
Drive Size
#2
Head Dia.
10.0 mm
Head Height
2.8 mm
Screw Size
M5
Head Width
10 mm
Overall Length
8 mm
Maximum Head Width
9.2 mm
Maximum Head Height
2.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Flat
Drive
Phillips
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
JIS B 1111
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
B71 to B99
Head Angle (Deg.)
90
Pack Size
Small
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
4.8
Thread Pitch
0.8 mm
Dimensional Standards
JIS B 1111
Includes Nut
Nut Not Included
Includes Washer
Washer Not Included
Thread Style
Fully Threaded
Made in North America
Not Made in North America
Type
Machine Screw
Description
Machine Screws, Head Type Flat, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive JIS Phillips, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 8 mm, Head Width 10 mm, Head Height 2.8 mm, Drive Size #2, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards JIS B 1111, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 9.2 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.5 mm