  • Mfr # ZBM6X10-316F
  • Zoro # G110396083
/ea
Key Features
Button Head
Hex Drive
System of Measurement
Metric
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
75,000 psi
Standards
ASTM A276
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZBM6X10-316F
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
M6-0.75
Fastener Length
10 mm
Head Height
3.3 mm
Maximum Head Height
3.3 mm
Head Diameter
10.5 mm
Maximum Head Width
10.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Button
Drive
Hex
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
75,000 psi
Standards
ASTM A276
Item
Machine Screw
Dimensional Standards
RoHS Compliant
Thread Style
Fully Threaded
Rockwell Hardness
B83
Type
Machine Screw
Drive Type
Socket
Minimum Yield Strength
30,000 psi
Material Quality Standards
Thread Pitch
0.75 mm
Resistance Properties
Manufacturer Location
Made in US
Material Grade/Class
316
Thread Fit
6g
Pack Size
Small
Description
Machine Screw, Head Type Button, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Internal Hex, Thread Size M6x0.75, Fastener Length 10 mm, Head Height 3.3 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 75,000 psi, Dimensional Standards RoHS Compliant, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Maximum Head Width 10.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.3 mm, Minimum Head Height Not Applicable