  • Mfr # M07150.060.0055
  • Zoro # G1722749
Thread Size
M6-1.00
Drive Size
4 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07150.060.0055
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
55 mm
Drive Size
4 mm
Thread Length
30 mm
Head Height
3.3 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Diameter
10.5 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Head Dia.
10.5 mm
Dia./Thread Size
Length
55 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Standards
ISO 7380
Thread Style
Partially Threaded
Dimensional Standards
ISO 7380
Thread Pitch
1 mm
Min. Tensile Strength
800 Mpa
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 55 mm, Head Height 3.3 mm, Head Diameter 10.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380, Flange Diameter Not Applicable