  • Mfr # M51030.060.0025
  • Zoro # G7596736
Thread Size
M6-1.00
Drive Size
4 mm
Tensile Strength
101,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51030.060.0025
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
25 mm
Drive Size
4 mm
Thread Length
25 mm
Head Height
3.3 mm
Min. Thread Length
25 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Minimum Head Height
3 mm
Head Diameter
10.5 mm
Maximum Head Height
3.3 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
10.5 mm
Length
25 mm
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Fully Threaded
Coarse
Rockwell Hardness
C39 to C44
Proof Load
74,000 psi
Color
Silver
Maximum Temperature
550 Degrees F
Thread Fit
6G
Sealing Gasket
No
Material Grade/Class
18-8
Seal Material
None
Material Quality Standards
ASTM A307A
Non-Marring Tip
No
Includes Washer
Head Texture
Smooth
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Thread Pitch
1 mm
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Small Pack
Manufacturer Location
Globally Sourced
Fastener Finish
Screw Style
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 3.3 mm, Head Diameter 10.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380, Flange Diameter Not Applicable