  • Mfr # M51060.060.0020
  • Zoro # G9464551
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
20 mm
Drive Size
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51060.060.0020
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
20 mm
Drive Size
4 mm
Thread Length
20 mm
Head Height
3.72 mm
Min. Thread Length
20 mm
Maximum Head Height
3.72 mm
Head Diameter
13.44 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Minimum Head Height
3.218 mm
Head Dia.
13.44 mm
Dia./Thread Size
Length
20 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Coarse
Sealing Gasket
No
Seal Material
None
Includes Washer
No
Manufacturer Location
Globally Sourced
Thread Fit
6G
Dimensional Standards
ISO 10642
Non-Marring Tip
Thread Pitch
1 mm
Material Quality Standards
ISO 3506
Material Grade/Class
18-8
Head Texture
Smooth
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 20 mm, Head Height 3.72 mm, Head Diameter 13.44 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards ISO 10642, Flange Diameter Not Applicable