  • Mfr # M51060.060.0030
  • Zoro # G0102551
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
30 mm
Drive Size
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51060.060.0030
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
30 mm
Drive Size
4 mm
Thread Length
30 mm
Head Height
3.72 mm
Min. Thread Length
30 mm
Maximum Head Height
3.72 mm
Head Diameter
13.44 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Length
30 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
13.44 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Fully Threaded
Rockwell Hardness
C39 to C44
Metric Coarse
Color
Silver
Proof Load
74,000 psi
Thread Type
Coarse
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Material Quality Standards
ASTM A307A
Sealing Gasket
No
Thread Pitch
1 mm
Manufacturer Location
Globally Sourced
Includes Washer
No
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Material Grade/Class
18-8
Maximum Temperature
550 Degrees F
Seal Material
None
Dimensional Standards
DIN 7991
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Head Texture
Smooth
Non-Marring Tip
Thread Fit
6G
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 30 mm, Head Height 3.72 mm, Head Diameter 13.44 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable