  • Mfr # M07000.060.0065
  • Zoro # G5339826
Thread Size
M6-1.00
Drive Size
5 mm
Tensile Strength
176,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07000.060.0065
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
65 mm
Drive Size
5 mm
Head Height
6 mm
Thread Length
30 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Diameter
10 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
10 mm
Length
65 mm
Tensile Strength
176,000 psi
Thread Pitch
1 mm
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 65 mm, Head Height 6 mm, Head Diameter 10 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable