  • Mfr # SCX206120-005P2
  • Zoro # G0798253
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
120 mm
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SCX206120-005P2
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
120 mm
Drive Size
5 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
24 mm
Head Height
6 mm
Min. Thread Length
24 mm
Head Diameter
10 mm
Minimum Thread Length
24 mm
Head Dia.
10 mm
Dia./Thread Size
Length
120 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Partially Threaded
Class
6g
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
1 mm
Thread Fit
6G
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
18-8
Dimensional Standards
DIN 912
Screw Head Type
Cylindrical
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Min. Tensile Strength
101,500 psi
Fastener Industry Standards
Material Grade
A2
Basic Material
Stainless Steel
Fastener Finish
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 24 mm, Fastener Length 120 mm, Head Height 6 mm, Head Diameter 10 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable