  • Mfr # M51050.060.0140
  • Zoro # G2261935
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
140 mm
Drive Size
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51050.060.0140
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
140 mm
Drive Size
5 mm
Thread Length
24 mm
Head Height
6 mm
Min. Thread Length
24 mm
Minimum Thread Length
24 mm
Head Diameter
10 mm
Head Dia.
10 mm
Length
140 mm
Tensile Strength
101,500 psi
C39 to C44
Class
6g
Thread Pitch
1 mm
DIN 912
Thread Fit
6G
Min. Tensile Strength
101,500 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 24 mm, Fastener Length 140 mm, Head Height 6 mm, Head Diameter 10 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable