  • Mfr # M55050.060.0010
  • Zoro # G2188891
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
10 mm
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M55050.060.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
10 mm
Drive Size
5 mm
Thread Length
10 mm
Head Height
6 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
10 mm
Head Diameter
10 mm
Minimum Thread Length
10 mm
Length
10 mm
Head Dia.
10 mm
Dia./Thread Size
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Class
6g
Thread Style
Fully Threaded
Rockwell Hardness
C39 to C44
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
1 mm
Dimensional Standards
DIN 912
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
316
Thread Fit
6G
Material Grade
A4
Min. Tensile Strength
101,500 psi
Basic Material
Stainless Steel
Fastener Finish
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
Screw Head Type
Cylindrical
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 10 mm, Fastener Length 10 mm, Head Height 6 mm, Head Diameter 10 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable