  • Mfr # M55050.060.0012
  • Zoro # G5321967
CAD Available
Hex Drive
CAD Drawing
Screw Length
12 mm
Drive Size
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M55050.060.0012
Screw Length
12 mm
Drive Size
5 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
6 mm
Thread Length
12 mm
Min. Thread Length
12 mm
Head Diameter
10 mm
Minimum Head Height
5.7 mm
Maximum Head Height
6 mm
Minimum Thread Length
12 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
10 mm
Length
12 mm
Details
CAD Available
Yes
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Fully Threaded
Rockwell Hardness
C39 to C44
Color
Silver
Proof Load
74,000 psi
Thread Pitch
1 mm
Pack Size
Small Pack
Non-Marring Tip
No
Thread Fit
6G
Maximum Temperature
550 Degrees F
Head Texture
Knurled
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Manufacturer Location
Globally Sourced
Material Quality Standards
ASTM A307A
Dimensional Standards
DIN 912
Seal Material
None
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Includes Washer
No
Sealing Gasket
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 12 mm, Fastener Length 12 mm, Head Height 6 mm, Head Diameter 10 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable